Projekt “Stručnom potporom do obrazovanja za sve” u okviru natječaja IPA IV „Integracija skupina u nepovoljnome položaju u redoviti obrazovni sustav“
Opći cilj projekta je jačanje inkluzivnog obrazovanja.
Specifični ciljevi projekta su: uspostaviti sustav stručne potpore inkluzivnom obrazovanju u lokalnim sredinama podići kompetencije nastavnika za rad s učenicima s teškoćama povećati informiranost i razinu znanja o utjecaju neposredne okoline učenika s teškoćama na njihovo edukacijsko uključivanje.
Partneri u projektu su Grad Zagreb – Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Centar za rehabilitaciju Ozalj – Jaškovo i Centar za odgoj i obrazovanje „Šubićevac” – Šibenik. Predviđena je suradnja s više osnovnih i srednjih škola te institucija iz područja obrazovanja i socijalne skrbi djece s teškoćama u razvoju.
Ovim projektom osigurat će se stručna savjetodavna potpora i ojačati resursi 10 osnovnih i 7 srednjih škola na području 5 gradova RH: Osijek, Velika Gorica, Šibenik, Karlovac i Grad Zagreb. Osim potpore odgojno-obrazovnim ustanovama projektom je predviđena pomoć u usvajanju nastavnih sadržaja učenika s teškoćama uključenih u redovne škole te potpora njihovim roditeljima. Jedan od ishoda projekta je i publikacija stručne literature za stručnjake (učitelje, psihologe, edukacijske rehabilitatore, pedagoge, socijalne pedagoge, logopede) koji djeluju u području odgoja i obrazovanja. Objavom publikacije „Učenik s teškoćama između obitelji i škole” učiteljima i stručnim suradnicima škola biti će pristupačni programi za poticanje prihvaćanja učenika s teškoćama u redovnom razredu, što je preduvjet za stvaranje „škole za sve”. Razmjenu iskustava te jačanje međuresorne suradnje u provedbi inkluzivnog obrazovanja planiramo potaknuti na Radionici, prezentacijama projekta i publikacije, te na Okruglom stolu na koji će uz predstavnike partnera i obrazovnih ustanova biti pozvani i predstavnici institucija nadležnih za obrazovanje.
Provedba ovog projekta ukupne vrijednosti je 155.434,67 Eura a trajat će 18 mjeseci. CIP IDEM do sada je uspješno proveo projekte financirane od strane Svjetske banke, programa Phare 2006 i iz IPA programa. Sve projekte izradio je i proveo projektni management IDEM-a vlastitim ljudskim resursima, što se pokazalo najboljim rješenjem obzirom na poznavanje problematike obrazovanja, te iskustvo, znanja i vještine stečene u provedbi domaćih projekata. Kao i kod prethodnih EU projekata, autor i ovog projekta je prokušani tim: prof.dr. sc. Ljiljana Igrić i Jadranka Brkljačić, koje će uz potporu ostalih članova projektnog tima biti ključne osobe za organizaciju, provedbu i praćenje raznovrsnih i složenih projektnih aktivnosti.